1930

Dostihová dráha Pavlovice

15. 06. – Liberec-Plochá dráha -dostihová dráha Pavlovice

Za nádherného počasí, které přilákalo přibližně 6000 – 7000 diváků, začal včera v půl třetí odpoledne na bývalém Pavlovickém závodišti první motocyklový závod na okruhu travnaté dráhy o „Zlatý štít“ NBAC (Nordböhmische Autoklub). Nebylo to jako jiných takových akcích, kde přihlášky známých závodníků jsou podány první, ale pak jsou stažené; zde se spíše prominentní jezdci shromáždili a byla to vynikající sportovní nabídka. Závod nabídl rovněž velké v tom, že Liberečtí závodníci byli tzv. „Renn-kanonen“ nejen rovnocenní, ale v mnohých případech zajeli dokonce podstatně lepší časy. Chvíli po zahájení závodu byl prudký déšť příčinou, že závod za jinak příznivých podmínek nemohl být plně proveden, ale musel být předčasně ukončen. Nicméně, klasifikační závody byly již ukončeny a diváci byli ochuzeni jen o dva závody, o finálovou jízdu s handicapem a také o závod s motocyklů z postraním vozíkem do 600 ccm. Organizace sportovní akce byla provedena motocyklovým odborem NBAC příkladně a jasně.Závodní dráha byla ve vynikajícím stavu, ovšem pouze do dešťové přeháňky.

Klasifikační závody přinesly tyto výsledky:

Kategorie do 250 ccm: 1. Nohejl (Praha) DKW v čase 8 min 419 sec.

Do 350 ccm: 1. Franz Liebig (Liberec) Triumphu 741,7; 2. R. Böttig (Liberec)

BSA 7:44,1; 3. R. Heusser (Liberec) Matchless 8:21,4.

Do 500 ccm: 1. Otto Seidl (Chrastava) Ariel 7:25, 2. J. Arit (Liberec) Coventry-Eagle 7:36; 3. J. Kaiser (Praha) Jawa 7:37; 4. l. Wohanka (Bratislava) Triumph 7:452.

Přes 500ccm: 1. Otto Scheufler (Liberec) Rudge 7:15,8 (nejlepší čas); 2. Th. Appelt (Vratislavice nad Nisou) Ariel 732,2

K závodu ve třídě do 250 ccm uvádíme také vynikajícího závodníka Ottu Seidla (Chrastava); vedl závod až do šestého kola s náskokem půl kola, nicméně o rozdíl v tomto kole kvůli počínajícímu dešti a defektu zapalování (svíček) přišel, a tak prežen Nohejl strhl vítězství na svoji stranu. Překvapující a zároveň potěšitelné je, že dříve neznámý a dokonale amatérský motocyklový závodník, Otto Scheufer (Liberec), byl schopný dosáhnout na Rudge nejrychlejšiho času dne. V kategorii motocyklů s postraním vozíkem přes 600 ccm zvítězil Ing. W. Schmidt (Liberec) na B.M.W. v čase 10 minut 10,6 sekund vor Runge (Jiříkov), který musel odstoupit kvůli poruše zapalování způsobené deštěm. Vzhledem k tomu, že závodiště bylo nejdříve změklé vytrvalým deštěm ale později byla zcela pod vodou, nebylo z bezpečnostních důvodů možné uskutečnit závod kategorie motocyklů s postraním vozíkem přes 600 ccm. Jak jsme se dozvěděli, byla okamžitě zahájena jednání mezi NBAC a nejvyšší Sportovní komisí AKRČs v Praze, protože závod nebyl dokončen, pojede se znovu úplně celý. Předpokládaný datum je 7. září Reichenberger Zeitung 16. 6. 1930